Αποτελέσματα Αναπτυξιακών Αγώνων Ανωμάλου Δρόμου Σκάλα Καλλονής - Γιορτή Βραβεύσεων Κλασικού Αθλητισμού Λέσβου Λήμνου 3/02/2019

Από την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου και με την υποστήριξη της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία το μεσημέρι της Κυριακής 3/02/2019, στο κατάμεστο από κόσμο Δημοτικό Θέατρο Καλλονής,  η Τιμητική Εορταστική Εκδήλωση Βραβεύσεων του Κλασικού Αθλητισμού  Λέσβου – Λήμνου.


Την γιορτή  του στίβου τίμησαν με την παρουσία τους η Περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου κ. Χριστιάνα Καλογήρου, ο Αντιπεριφερειάρχης κ. Θεόδωρος Βαλσαμίδης, ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου κ. Αλέξανδρος Ροδίτης, εκπρόσωποι  της Μεραρχίας της 98 ΑΔΤΕ και του Λιμενικού Σώματος, ο Δ/ντής της Περιφερειακής Εκπαίδευσης Β. Αιγαίου κ. Αριστείδης Καλάργαλης, ο Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Β. Αιγαίου κ. Μιχάλης Στρατάκης,  Πρόεδροι – Παράγοντες Αθλητικών Σωματείων,  γονείς και φίλαθλος κόσμος.
Την εκδήλωση παρουσίασε ο δημοσιογράφος του SportLesvos κ. Βαγγέλης Παπαντώνης.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε η  ευλογία - κοπή της Βασιλόπιτας της ΄Ενωσης (το τυχερό νόμισμα έπεσε στην ΑΕΛ Καλλονής)  και στην συνέχεια απονεμήθηκαν τα έπαθλα στους τρεις πρώτους νικητές-τριες των Αναπτυξιακών Αγώνων Ανωμάλου Δρόμου που έγιναν το πρωινό της ίδιας ημέρας στην Σκάλα Καλλονής. (συνημμένα επισυνάπτουμε  τα αποτελέσματα αγώνων)

Στην παραπάνω εκδήλωση Βραβεύτηκαν οι διακριθέντες αθλητές και αθλήτριες  του Στίβου για τις επιτυχίες  τους  στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και στις Διεθνής Διοργανώσεις  που συμμετείχαν ως μέλη με την  Εθνική  Ομάδα  κατά την αγωνιστική περίοδο 2018 όπως παρακάτω:

1) ΦΙΑΣΚΑ ΟΛΓΑ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 3000Μ-5000Μ & 10000Μ ΒΑΔΗΝ - Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
Εκπροσώπησε την Ελλάδα  ως μέλος της ευρωπαϊκής ομάδας  στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων
3η     Ολυμπιονίκης Νέων στα 5000μ. Βάδην – Μπουένος ΄Αϊρες -Αργεντινή
Ο πρώτος της αγώνας πραγματοποιήθηκε  στις 12/10/2018, όπου τερμάτισε στην 3η θέση με ατομικό ρεκόρ 22.46.13. Ο δεύτερος της αγώνας  πραγματοποιήθηκε στις  16/10/2018,  όπου  τερμάτισε στην 2η θέση με επίδοση 23.23.89
ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ  ΤΟ  ΧΑΛΚΙΝΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ, με βάση το μέσο όρο των δύο εμφανίσεών της στην απόσταση.
2η Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 5000μ. Βάδην Κορασίδων με 23:39.12
 (2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων στο Γκιορ της Ουγγαρίας  5-8/07/2018)
2η Βαλκανιονίκης  5000μ. Βάδην Κορασίδων με 24.30.0 (Βαλκανικοί Βάδην Σερβία 14-04-2018)
1η Πανελληνιονίκης Λυκείων 5.000μ Βάδην με 24:03.80 (Πανελλήνιοι  Σχολικοί  Λυκείων Σχηματάρι Βοιωτίας 18-19/04/2018)
1η Πανελληνιονίκης  5.000μ Βάδην  Κορασίδων με 23:22.11  (Κατερίνη23-24/06/ 2018)
1η Πανελληνιονίκης  10.000μ Βάδην Νεανίδων με 48:17.60 (Τρίκαλα16-17/06/ 2018)
2η Πανελληνιονίκης  Κλειστού Στίβου Γυναικών  στα 3000μ. Βάδην με 13.54.72
(10-11/02/2018 Σ.Ε.Φ.)


                           
2) ΜΕΡΤΖΑΝΙΔΗΣ -  ΔΕΣΠΟΤΕΡΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: ΑΛΜΑ ΣΕ ΜΗΚΟΣ (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ ΛΗΜΝΟΥ)
Προπονητής: Κώστας Χήτας
8ος Μεσογειονίκης Ανδρών  με 7.73μ.  (Μεσογειακοί/Ταραγόνα Ισπανίας 27-30/06/2018)
2ος Πανελληνιονίκης  Κλειστού Στίβου Ανδρών με 7.63μ. (ΣΕΦ 10-11/02/2018)
3ος Πανελληνιονίκης Ανδρών  με 7.62μ. ( Πάτρα 14-15/07/2018)

3) ΧΑΤΖΙΟΥ ΠΕΤΡΟΣ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: ΑΛΜΑ ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ-Προπονητής: Μανώλης Καραγιάννης
4ος Βαλκανιονίκης  Κλειστού Στίβου Ανδρών με 5.05μ. (Κωνσταντινούπολη  17/02/2018)
2ος  Πανελληνιονίκης Κλειστού Στίβου Ανδρών  με 5.30μ. (ΣΕΦ 10-11/02/2018)
1ος Πανελληνιονίκης  Νέων Ανδρών με 4.95 (Λάρισα 28-29/07/2018)

4) ΚΕΛΕΜΕΝΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ - ΜΠΑΡΙΜΕ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 10000Μ. ΒΑΔΗΝ-Προπονητής: Δεληγιάννης Αθανάσιος
2η στα 10000μ. Βάδην Νεανίδων με 53.44 (Ευρωπαϊκό Διεθνές  Μήτινγκ Βάδην ΄Αλιτους – Λιθουανία 8/06/2018)
3η Πανελληνιονίκης  στα 10000μ. Βάδην Νεανίδων με 50.12.22 (Τρίκαλα 16-17/06/18)

5) ΑΝΘΟΥΣΑ ΑΔΑΜΑΝΤΙΑ (ΑΕΛΕΣΒΟΥ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΓΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ : 800 & 1500Μ.- Κιουλάφας  Σταύρος (επιβλέπων)
7η Βαλκανιονίκης  στα 1500μ. Κορασίδων με 4.50.23  (Κωνσταντινούπολη 9/06/2018)
2η Πανελληνιονίκης Λυκείων στα 1500μ. με 4.39.99 (Πανελ. Σχολικοί Λυκείων Σχηματάρι Βοιωτίας 18-19/04/2018)
2η Πανελληνιονίκης στα 1500μ. Κορασίδων  με 4.40.22  και
3η Πανελληνιονίκης στα 800μ. Κορασίδων με 2.14.19 (Κατερίνη 23-24/06/2018)
       3η Πανελληνιονίκης στα 1500μ. Νεανίδων με 4.38.79 (Τρίκαλα 16-17/06/18)

6) ΜΠΑΡΑΚΗ ΜΕΛΠΩΜΕΝΗ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ : ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ- Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
1η στον Ακοντισμό με 45.42μ. (32η Αθλητική Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ Π-Κ  Λευκωσία 24-25/07/2018)
       2η Πανελληνιονίκης στον Ακοντισμό Νεανίδων με 43.13μ. (Τρίκαλα 16-17/06/18)
3η Πανελληνιονίκης Λυκείων στον Ακοντισμό με 48.62μ. (Πανελ. Σχολικοί Λυκείων    Σχηματάρι
Βοιωτίας 18-19/04/2018)
2η στον Ακοντισμό με 45.10μ. (4ο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων 17/03/18 Θεσσαλονίκη)

7) ΤΖΙΝΙΕΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ 100Μ – 200Μ. – ΣΚΥΤΑΛ. 4Χ100Μ.- Παναγιώτης Ψούχλος (επιβλέπων)
1η με την Ομάδα Σκυταλοδρομίας στα 4χ100Μ. με 48.13  και
2η στα 100μ. με 12.50 (32η Αθλητική Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ Π-Κ  Λευκωσία 24-25/07/2018)
       2η Πανελληνιονίκης στα 100μ. Κορασίδων με 12.31  (Κατερίνη 23-24/06/2018)

8) ΝΤΕΡΒΙΣΙ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 2000Μ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΜΠΟΔΙΑ - Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
1η στα 2000μ. Φ.Ε. με  7.26.96 (32η Αθλητική Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ Π-Κ Λευκωσία 24-25/07/2018)
2η Πανελληνιονίκης Λυκείων στα 2000μ. Φ.Ε. με 7.18.31  (Πανελ. Σχολικοί Λυκείων Σχηματάρι Βοιωτίας 18-19/04/2018)
2η Πανελληνιονίκης στα 2000μ. Φ.Ε. Κορασίδων με 7.12.98 (Κατερίνη 23-24/06/2018)

9) ΣΕΛΛΟΥΝΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΜΑΡΙΑ  (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 100Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ-Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
2η στα 100μ. ΕΜΠΟΔΙΑ  με 14.81  (32η Αθλητική Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ
Π-Κ Λευκωσία 24-25/07/2018)
 3η Πανελληνιονίκης στα 100μ. ΕΜΠΟΔΙΑ Κορασίδων με 14.57 (Κατερίνη 23-24/06/2018)
       3η Πανελληνιονίκης στα 100μ. ΕΜΠΟΔΙΑ Νεανίδων με 15.26 (Τρίκαλα 16-17/06/18)

10) ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 5000Μ. ΒΑΔΗΝ - Προπονητής:  Ευάγγελος Ζορμπάς
3ος Νικητής  στα 3 χλμ. Βάδην  Κ16,  με επίδοση 14:13 , στο Διεθνές Μήτινγκ Βάδην, που πραγματοποιήθηκε παράλληλα με το Εθνικό Πρωτάθλημα της Ουκρανίας στις 20/10/2018 στην πόλη Ιβάνο Φρανκφιστ .
2ος Πανελληνιονίκης στα 5000μ. ΒΑΔΗΝ Παμπαίδων Α΄με 25.11.85 (Νότιος όμιλος Χαλκίδα 30/06 & 1/07/2018)
11) ΚΑΣΣΟΥ ΜΑΡΙΑ (ΑΡΙΩΝ ΓΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 1500Μ & 2000Μ - Προπονητής: Παράσχος Κανλής
2η στα 1500Μ. με 4.53.65 (32η Αθλητική Συνάντηση ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ Π-Κ Λευκωσία 24-25/07/2018)
1η Πανελληνιονίκης στα 2000μ. Παγκορασίδων Α΄με 6.40.07 (Νότιος όμιλος Χαλκίδα 30/06 & 1/07/2018)




12) ΑΘΗΝΕΛΛΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ) - ΑΓΩΝΙΣΜΑ: ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ
Χαράλαμπος Πετρόπουλος (επιβλέπων)
1ος Πανελληνιονίκης στη Σφαιροβολία Παμπαίδων Α΄με 16.22μ. (Νότιος όμιλος Χαλκίδα 30/06 & 1/07/2018)

13) ΤΣΑΛΙΚΗ ΒΙΚΤΩΡΙΑ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)-ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 80Μ. ΕΜΠΟΔΙΑ
       Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
1η Πανελληνιονίκης στα 80μ. Εμπόδια Παγκορασίδων Α΄με 12.50 (Νότιος όμιλος Χαλκίδα 30/06 & 1/07/2018)

14) ΜΑΥΡΟΓΙΩΡΓΗΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ (ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)
ΑΓΩΝΙΣΜΑ: 150Μ.-Προπονητής: Γρηγόρης Κοντός
3ος Πανελληνιονίκης στα 150μ. Παμπαίδων Α΄με 17.82 (Νότιος όμιλος Χαλκίδα 30/06 & 1/07/2018)
ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΕΑΣ ΛΕΣΒΟΥ
1) ΚΟΝΤΟΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ
(Ομοσπονδιακός ΣΕΓΑΣ & Προπονητής ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗΣ Α.Σ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)

2) ΖΟΡΜΠΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
(ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ )

3) ΚΑΝΛΗΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ
(ΑΡΙΩΝ ΓΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΟΙ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ
  ΠΡΟΠΟΝΟΥΝ ΑΘΛΗΤΕΣ-ΤΡΙΕΣ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΕΑΣ
1) ΧΗΤΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
2) ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ
3) ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ  ΕΠΙΒΛΕΨΗ
1) ΚΙΟΥΛΑΦΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
2) ΨΟΥΧΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
3) ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΡΩΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ ΛΕΣΒΟΥ
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ 2018 – ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 338 ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ  ΠΟΥ ΑΞΙΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΓΑΣ
   
1) ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ
26η θέση στην  Πανελλήνια Κατάταξη (3.809 Βαθμοί)

2) ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ
69η θέση  στην Πανελλήνια Κατάταξη (1.740 Βαθμοί)

3) Α.Ε. ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΓΣ
134η θέση στην Πανελλήνια Κατάταξη ( 774 Βαθμοί) 

Ο  ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ  ΚΡΙΤΩΝ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΛΕΣΒΟΥ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ – ΣΥΝΕΧΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ & ΠΡΟΣΦΟΡΑ  ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΣΤΗ ΛΕΣΒΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΛΗΜΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

OI ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ  ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ,  ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΗ ΜΟΝΑΔΑ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ –ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ ΚΛΑΣΣΙΚΟΥ   ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ  ΤΗΣ ΛΕΣΒΟΥ-ΛΗΜΝΟΥ  ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ  Μ.Μ.Ε.
RunningNews.gr κ. Γρηγόρης Σκουλαρίκης, LesvosPost.com κ. Στεφάνου Γεώργιος, Kalloninews.gr κ. Μυζίκας Θεόφιλος.

Τέλος η ΄Ενωση  απένειμε τιμητική  πλακέτα στην Περιφερειάρχη Βορείου Αιγαίου κ. Χριστιάνα Καλογήρου και στον Αντιπεριφερειάρχη κ. Θεόδωρο Βαλσαμίδη   για το έμπρακτο ενδιαφέρον και την  συνεχή υποστήριξή  τους προς όλη την οικογένεια του Κλασικού Αθλητισμού των νησιών μας.
Το Δ.Σ. της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΣ όλους όσους συντέλεσαν στην επιτυχία των εκδηλώσεων της και εύχεται με υγεία η νέα  αγωνιστική χρονιά να φέρει ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες .





Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου