Eξαιρετικές επιτυχίες των αθλητών ΣΕΓΑΣ Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου στα Τρίκαλα

Α) ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΙ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ!!!
ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ – ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ- ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ



Την Πέμπτη και την Παρασκευή 4-5 Ιουλίου 2019,  πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου των κατηγοριών Παίδων-Κορασίδων (Κ18) στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων. 
Οι αθλήτριες και οι αθλητές των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου για άλλη μια φορά πραγματοποίησαν εξαιρετικές επιτυχίες και εντυπωσίασαν  με τις επιδόσεις τους αναλυτικά όπως παρακάτω:
ΝΤΕΡΒΙΣΙ ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ (Αθλοκίνηση Α.Σ.) Η ταλαντούχα Πρωταθλήτρια του Γρηγόρη Κοντού εντυπωσίασε με την δυναμική και την αγωνιστικότητά της και ήταν η ευχάριστη  έκπληξη της χρονιάς  καθώς τα πήγε περίφημα,  κερδίζοντας άνετα και τις 2 φορές στα αγωνίσματα που συμμετείχε το ΧΡΥΣΟ Μετάλλιο.
1Η Πανελληνιονίκης στα 2000μ. Φ.Ε. με 7.04.91 και 1η Πανελληνιονίκης στα 3000μ. με 10.26.49.
ΚΑΣΣΟΥ ΜΑΡΙΑ (Αρίων Γ.Σ. Μυτιλήνης) επίσης το ανερχόμενο ταλέντο του Παράσχου Κανλή στις μεσαίες αποστάσεις,   έδειξε για άλλη μια φορά τις μεγάλες δυνατότητές της κερδίζοντας το Αργυρό και το Χάλκινο Μετάλλιο  κερδίζοντας τις εντυπώσεις στα αγωνίσματα που έλαβε μέρος.
2η Πανελληνιονίκης στα 1500μ. με 4.41.65 και 3η Πανελληνιονίκης στα 800μ. με 2.19.98
ΤΖΙΜΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟς (ΑΟ Αρισβαίος Καλλλονής) ο ελπιδοφόρος νεαρός αθλητής από την Καλλονή  τα πήγε επίσης αρκετά καλά στα 400μ. Εμπόδια και στα 400μ.
1ος Πανελληνιονίκης και Χρυσό Μετάλλιο  στα 400μ. με Εμπόδια με 55.60 και 9η θέση στα 400μ. με 51.12
ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΑΟ Αρισβαίος Καλλονής) τα έδωσε όλα για όλα η νεαρή που αγωνίστηκε επίσης σε δύο κούρσες και έχασε για λίγο το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. με εμπόδια τερματίζοντας στην 4η θέση με 1.05.75, ενώ στα 400μ. ήταν 10η με 59.31.
ΚΟΛΩΝΑΣ ΜΙΧΑΛΗΣ (ΑΕ Λήμνος) ο εξαιρετικός αθλητής του Νίκου Καρύδη, με γενναιότητα τερμάτισε στην 4η θέση των 800μ. με επίδοση 1.57.89, χάνοντας και αυτός στις λεπτομέρειες το χάλκινο μετάλλιο.
ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΓΑΣ Ολυμπιάς Μήθυμνας) κατέκτησε την 5η θέση στο ΄Αλμα σε ΄Υψος με επίδοση 1.60μ. Η αθλήτρια του Βαγγέλη Ζορμπά τα πήγε εξίσου πολύ καλά  ξεπερνώντας τα όριά της,  αν αναλογιστεί κανείς τις συνθήκες με τις οποίες προπονείται στο Δημοτικό Στάδιο του Μολύβου, όπου δεν υπάρχουν ούτε οι υποδομές ούτε το υλικό που απαιτείται για την προετοιμασία της  σε σχέση με τις υπόλοιπες συναθλήτριές της.
ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (ΑΟ Αρισβαίος Καλλονής) ήταν 5ος στα 10χλμ Βάδην με επίδοση 50.01.55 σε ένα δύσκολο,  επίπονο και τεχνικό αγώνισμα.
ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ (Αθλοκίνηση ΑΣ) ήταν 9ος στα 200μ. με 22.84 και 10ος στα 100μ. με 11.33.
ΚΑΤΡΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (Αθλοκίνηση ΑΣ) 11ος στο ΄Αλμα Τριπλούν με 13.54

**Στο αγώνισμα των 5000μ. Βάδην των Κορασίδων όπου συμμετείχαν και 3ις αθλήτριες από την Λέσβο,  η ΘΕΟΔΩΣΙΟΥ ΜΑΡΙΑ  και η ΜΑΣΑΤΙ ΓΡΑΣΙΕΛΑ από τον ΑΡΙΩΝΑ ΓΣ,  καθώς και η ΒΑΛΙΟΝΤΗ ΣΟΦΙΑ από την ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ Μυτιλήνης, υπήρξαν  πολλά παράπονα όσον αφορά την κατάταξη των αθλητριών. Από λάθος των Κριτών όπως ειπώθηκε,  χάθηκε το μέτρημα των στροφών, τα αποτελέσματα του αγωνίσματος καθυστέρησαν να εκδοθούν αλλά και όταν εκδόθηκαν,  υπήρξαν πολλά παράπονα όσον αφορά την κατάταξη των αθλητριών!
Τελικά σύμφωνα με τα επίσημα αποτελέσματα η  Θεοδοσία Μαρία ήταν 9η με 28.05.20 , η Μασσάτι Γκρασιέλα 14η με 28.55.21 και η Βαλιοντή Σοφία 17η με 30.06.14. 
ΠΕΡΙΦΕΡΑΚΗ ΑΡΤΕΜΗ (Αλκαίος ΓΣ) 19η θέση στα 400μ. Εμπόδια με 1.17.48
ΚΑΝΛΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Αρίων ΓΣ) 20η θέση στα 400μ. Εμπόδια με 1.22.47
ΘΕΡΙΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (Αθλοκίνηση) στα 3000μ. ήταν 23ος με 9.41.45
ΑΘΗΝΕΛΛΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ (Αθλοκίνηση) στη Σφαιροβολία 26ος με 12.15
ΓΑΛΗΝΟΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ (Αρίων ΓΣ) 3Οη θέση στα 800μ. με 2.06.10
ΚΙΟΣΙΑ ΓΙΩΡΓΟ (Φιλαθλητικός ΓΠΣ) στο ΄Αλμα σε Μήκος 35η θέση με 5.90μ.
Επίσης  στον προκριματικό του Μήκους ο ΓΚΑΛΗΠ ΦΑΙΚΟΓΛΟΥ (ΑΟ Ηφαιστία) στάθηκε άτυχος, αφού  προκρίθηκε στο τελικό του αγωνίσματος ως 4ος με 6.62μ. και ήταν φαβορί για τα μετάλλια,   λόγω θλάσης κατά την διάρκεια των δοκιμαστικών αλμάτων δεν έλαβε μέρος στο τελικό. Τέλος ο Αλμπάνης Ευστράτιος επίσης της Ηφαιστίας ακυρώθηκε στους προκριματικούς των 100μ.
Θερμά Συγχαρητήρια  σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και τις διακρίσεις τους, στους προπονητές, σωματεία και στις οικογένειές τους, ευχόμαστε με υγεία να συνεχίζουν τον αγώνα τους με τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Επόμενο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα είναι των κατηγοριών Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄ (Κ16) του Νοτίου ομίλου που θα διεξαχθεί  στην Χαλκίδα το Σαββατοκύριακο 13-14 Ιουλίου 2019,  όπου θα συμμετάσχουν και οι αθλητές-τριες των σωματείων μας από την Λέσβο και τη Λήμνο .

Β) ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ Κ20
Το Δ.Σ. της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου συγχαίρει τον Δεκαθλητή της Ηφαιστίας,  Παρασκευά Θανάση για την 7η θέση που κατέκτησε  στο Δέκαθλο με 5.563 βαθμούς,  στους Βαλκανικούς Αγώνες Στίβου Κ20 ετών που πραγματοποιήθηκαν στην Ρουμανία την 2-3/07/2019  όπου συμμετείχε ως μέλος της Εθνικής μας Ομάδας.

Γ) ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ20 – ΜΠΟΡΟΣ ΣΟΥΗΔΙΑΣ
Με 19 αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου (Κ20)  που θα διεξαχθεί στο Μπορός της Σουηδίας από 18-21/07/2019 .
Ανάμεσά τους θα βρίσκεται και η Μυτιληνιά  Πρωταθλήτρια της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, ΟΛΓΑ ΦΙΑΣΚΑ που θα συμμετάσχει στα 10 χλμ. Βάδην την οποία θα συνοδεύει  και ο προπονητής της Γρηγόρης Κοντός. 

Η εθνική μας  ομάδα στίβου  αποτελείται από εννέα 9 ΄Εφηβους   και 10 Νεάνιδες  της κατηγορίας ικανούς να διεκδικήσουν τη διάκριση στα αγωνίσματα τους.
Η ομάδα θα αναχωρήσει για τη Σουηδία την ερχόμενη εβδομάδα σε δύο γκρουπ (λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν).

Αναλυτικά η ομάδα (φετινές επιδόσεις)

ΕΦΗΒΟΙ Κ20
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης) 5,10 μ.
Επί κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης) 5,20 μ.
Μήκος: Αλέξης Αργυρόπουλος (ΑΣ Κόροιβος Αμ.) 5,20 μ.
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) 15,87 μ.
Σφαιροβολία: Ιάσωνας Μαχαίρας (ΓΣ Ηλιούπολης) 18,45 μ.
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 81,62 μ.
Σφυροβολία: Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Νιγρίτας Βισάλτης) 71,91 μ.
Σφυροβολία: Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών) 73,34 μ.
Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γ.) 72,91 μ.

ΝΕΑΝΙΔΕΣ  Κ20
5.000 μ.: Δάφνη Λαβασά (ΑΟ Βουλιαγμένης) 16.59.73
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας 2015) 1,83 μ.
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 4,10 μ.
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (ΓΣ Κερκυραϊκός) 13,64 μ.
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζωνης- Κάλυμνος 2000) 15,03 μ.
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακ.) 61,56 μ.
Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος) 61,48 μ.
Ακοντισμός: Μαργαρίτα Τσουκαλά (ΓΣ Απόλλων Πύργου) 52,03 μ.
10.000 μ. βάδην: Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτ.) 46.39.06
10.000 μ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 51.02.13
Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία!!!








Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου